# SIL24-1A75-71L
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SIL24-1A75-71L
- **Manufacturer:** Standex-Meder Electronics
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Reed Relays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sil24-1a75-71l
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sil24-1a75-71l#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 12 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 24VDC
- **Contact Form:** SPST-NO (1 Form A)
- **Contact Rating (Current):** 500 mA
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 16.8 VDC
- **Must Release Voltage:** 3.6 VDC
- **Operate Time:** 0.7 ms
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Release Time:** 0.1 ms
- **Switching Voltage:** 500VAC, 500VDC - Max