# SIL12-1A85-76D3K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SIL12-1A85-76D3K
- **Manufacturer:** Standex-Meder Electronics
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Reed Relays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sil12-1a85-76d3k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sil12-1a85-76d3k#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/89/67/12896740-374-1322-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 24 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 12VDC
- **Contact Form:** SPST-NO (1 Form A)
- **Contact Rating (Current):** 1 A
- **Features:** Diode
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 8.4 VDC
- **Must Release Voltage:** 1.8 VDC
- **Operate Time:** 1.1 ms
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Release Time:** 0.1 ms
- **Switching Voltage:** 1000VAC, 1000VDC - Max