# SIL12-1A31-71M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SIL12-1A31-71M
- **Manufacturer:** Standex-Meder Electronics
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Reed Relays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sil12-1a31-71m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sil12-1a31-71m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 24 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 12VDC
- **Contact Form:** SPST-NO (1 Form A)
- **Contact Rating (Current):** 2 A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 8.4 VDC
- **Must Release Voltage:** 1.8 VDC
- **Operate Time:** 1.2 ms
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 55°C
- **Release Time:** 1 ms
- **Switching Voltage:** 500VAC, 500VDC - Max