# SHF260-0813-20-9
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SHF260-0813-20-9
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/shf260-0813-20-9
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/shf260-0813-20-9#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Hook-Up
- **Conductor Material:** Copper, Nickel Coated
- **Conductor Strand:** 154/42
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.072" (1.83mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Perfluoroalkoxy (PFA)
- **Jacket Color:** White
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 260°C
- **Voltage:** 1000V
- **Wire Gauge:** 20 AWG