# SH50V-0.85-680
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SH50V-0.85-680
- **Manufacturer:** Amgis, LLC
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sh50v-0-85-680
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sh50v-0-85-680#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/91/97/93/9197939-TE2136-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 850 mA
- **DC Resistance (DCR):** 1.25Ohm Max
- **Height:** 0.709" (18.00mm)
- **Inductance:** 680 µH
- **Material:** Iron Powder
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.709" L x 0.512" W (18.00mm x 13.00mm)
- **Tolerance:** ±20%