# SH50T-0.9-267
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SH50T-0.9-267
- **Manufacturer:** Amgis, LLC
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sh50t-0-9-267
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sh50t-0-9-267#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/92/59/25/9259258-TE2139-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 900 mA
- **DC Resistance (DCR):** 180mOhm Max
- **Height:** 0.492" (12.50mm)
- **Inductance:** 267 µH
- **Material:** Iron Powder
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.689" L x 0.669" W (17.50mm x 17.00mm)
- **Tolerance:** ±20%