# SH50C-1.3-680
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SH50C-1.3-680
- **Manufacturer:** Amgis, LLC
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sh50c-1-3-680
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sh50c-1-3-680#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/92/60/39/9260395-TE2160-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 1.3 A
- **DC Resistance (DCR):** 200mOhm Max
- **Height:** 1.382" (35.10mm)
- **Inductance:** 680 µH
- **Material:** Iron Powder
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 1.252" L x 0.701" W (31.80mm x 17.81mm)
- **Tolerance:** ±20%