# SH50C-0.64-470
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SH50C-0.64-470
- **Manufacturer:** Amgis, LLC
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sh50c-0-64-470
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sh50c-0-64-470#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/92/56/62/9256624-TE2163-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 640 mA
- **DC Resistance (DCR):** 160mOhm Max
- **Height:** 1.059" (26.90mm)
- **Inductance:** 470 µH
- **Material:** Iron Powder
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.949" L x 0.598" W (24.10mm x 15.20mm)
- **Tolerance:** ±20%