# SH260T-4.9-23
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SH260T-4.9-23
- **Manufacturer:** Amgis, LLC
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sh260t-4-9-23
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sh260t-4-9-23#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 4.9 A
- **DC Resistance (DCR):** 36mOhm
- **Height:** 0.386" (9.80mm)
- **Inductance:** 22.8 µH
- **Material:** Iron Powder
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.957" L x 0.925" W (24.30mm x 23.50mm)
- **Tolerance:** ±20%