# SH260C-5.0-33
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SH260C-5.0-33
- **Manufacturer:** Amgis, LLC
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sh260c-5-0-33
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sh260c-5-0-33#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 5 A
- **DC Resistance (DCR):** 47mOhm
- **Height:** 1.059" (26.90mm)
- **Inductance:** 33 µH
- **Material:** Iron Powder
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.949" L x 0.598" W (24.10mm x 15.20mm)
- **Tolerance:** ±20%