# SH260C-5.0-23
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SH260C-5.0-23
- **Manufacturer:** Amgis, LLC
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sh260c-5-0-23
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sh260c-5-0-23#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 5 A
- **DC Resistance (DCR):** 26mOhm
- **Height:** 0.937" (23.80mm)
- **Inductance:** 23 µH
- **Material:** Iron Powder
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.827" L x 0.449" W (21.00mm x 11.40mm)
- **Tolerance:** ±20%