# SH260C-4.3-10
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SH260C-4.3-10
- **Manufacturer:** Amgis, LLC
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sh260c-4-3-10
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sh260c-4-3-10#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 4.3 A
- **DC Resistance (DCR):** 26mOhm
- **Height:** 0.690" (17.53mm)
- **Inductance:** 10.2 µH
- **Material:** Iron Powder
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.580" L x 0.340" W (14.73mm x 8.64mm)
- **Tolerance:** ±20%