# SH150T-1.02-17
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SH150T-1.02-17
- **Manufacturer:** Amgis, LLC
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sh150t-1-02-17
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sh150t-1-02-17#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/TE/22/01/TE2201DKR-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 1.02 A
- **DC Resistance (DCR):** 100mOhm
- **Height:** 0.280" (7.10mm)
- **Inductance:** 17 µH
- **Material:** Iron Powder
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.433" L x 0.441" W (11.00mm x 11.20mm)
- **Tolerance:** ±20%