# SH150S-2.50-167
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SH150S-2.50-167
- **Manufacturer:** Amgis, LLC
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sh150s-2-50-167
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sh150s-2-50-167#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/TE/22/01/TE2201DKR-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/TE/22/01/TE2201DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 2.5 A
- **DC Resistance (DCR):** 140mOhm
- **Height:** 0.514" (13.05mm)
- **Inductance:** 167 ÂµH
- **Material:** Iron Powder
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 1.213" L x 1.000" W (30.80mm x 25.40mm)
- **Tolerance:** Â±20%