# SH150S-0.84-26
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SH150S-0.84-26
- **Manufacturer:** Amgis, LLC
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sh150s-0-84-26
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sh150s-0-84-26#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/TE/22/01/TE2201DKR-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/TE/22/01/TE2201DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 840 mA
- **DC Resistance (DCR):** 200mOhm
- **Height:** 0.301" (7.65mm)
- **Inductance:** 26 µH
- **Material:** Iron Powder
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.441" L x 0.433" W (11.20mm x 11.00mm)
- **Tolerance:** ±20%