# SGNM70-10
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SGNM70-10
- **Manufacturer:** Sprague-Goodman
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Trimmers, Variable Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sgnm70-10
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sgnm70-10#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/23/00/18/2300186-SG9286-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance Range:** 4 ~ 70pF
- **Dielectric Material:** Ceramic
- **Features:** Non-Magnetic, Sealed
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 600 @ 25MHz
- **Size:** 0.710" Dia (18.03mm)
- **Voltage:** 10000 V