# SGNM100-10E
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SGNM100-10E
- **Manufacturer:** Sprague-Goodman
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Trimmers, Variable Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sgnm100-10e
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sgnm100-10e#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/23/00/18/2300188-SG9292-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Top
- **Capacitance Range:** 5 ~ 100pF
- **Dielectric Material:** Ceramic
- **Features:** Non-Magnetic, Sealed
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 500 @ 25MHz
- **Size:** 0.710" Dia (18.03mm)
- **Voltage:** 10000 V