# SGE-225-0-0760 00250C-00250C
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SGE-225-0-0760 00250C-00250C
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Industrial Automation and Controls
- **Subcategory:** Machine Safety - Bumpers and Edges
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sge-225-0-0760-00250c-00250c
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sge-225-0-0760-00250c-00250c#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuation Angle:** ±30°
- **Approval Agency:** CE
- **Cable Length:** 0.820' (0.25m) x 2
- **Inactive End Region:** 1.57" (40.0mm)
- **Ingress Protection:** IP65 - Dust Tight, Water Resistant
- **Length:** 2.493' (0.76m)
- **Material:** Thermoplastic Elastomer (TPE)
- **Operating Force:** 19.56lbs (8.87kg)
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 55°C
- **Profile (W x H):** 0.98" x 0.98" (25.0mm x 25.0mm)