# SGC3S200
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SGC3S200
- **Manufacturer:** Sprague-Goodman
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Trimmers, Variable Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sgc3s200-2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sgc3s200-2#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/SG/90/08/SG9008DKR-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SG/90/11/SG9011DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Top
- **Capacitance Range:** 5.5 ~ 20pF
- **Dielectric Material:** Ceramic
- **Features:** Low Profile
- **Height:** 0.059" (1.50mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Q @ Freq:** 500 @ 1MHz
- **Size:** 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
- **Voltage:** 500 V