# SG73P2ETTD22R0F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SG73P2ETTD22R0F
- **Manufacturer:** KOA Speer Electronics
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sg73p2ettd22r0f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sg73p2ettd22r0f#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
- **Height:** 0.028" (0.70mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.5W, 1/2W
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Resistance:** 22 Ω
- **Size:** 0.126" L x 0.102" W (3.20mm x 2.60mm)
- **Supplier Device Package:** 1210
- **Temperature Coefficient:** ±200ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%