# SG104N-2450
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SG104N-2450
- **Manufacturer:** Nearson Inc.
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sg104n-2450
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sg104n-2450#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Whip, Straight
- **Applications:** General Purpose
- **Frequency (Center:** 2.45GHz
- **Frequency Group:** UHF (2GHz ~ 3GHz)
- **Frequency Range:** 2.4GHz ~ 2.5GHz
- **Gain:** 11dBi
- **Height (Max):** 47.244" (120.00cm)