# SG100300B-48
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SG100300B-48
- **Manufacturer:** Leader Tech Inc.
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RFI and EMI - Contacts, Fingerstock and Gaskets
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sg100300b-48
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sg100300b-48#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Height:** 0.100" (2.54mm)
- **Length:** 4.00' (1.22m)
- **Material:** Polyurethane Foam, Nickel-Copper Polyester (NI/CU)
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C
- **Shape:** Bell
- **Type:** Fabric Over Foam
- **Width:** 0.300" (7.62mm)