# SG090150D-24
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SG090150D-24
- **Manufacturer:** Leader Tech Inc.
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RFI and EMI - Contacts, Fingerstock and Gaskets
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sg090150d-24
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sg090150d-24#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Height:** 0.090" (2.29mm)
- **Length:** 24.000" (609.60mm)
- **Material:** Polyurethane Foam, Nickel-Copper Polyester (NI/CU)
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C
- **Shape:** D-Shape
- **Type:** Fabric Over Foam
- **Width:** 0.150" (3.81mm)