# SG080200R-48.00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SG080200R-48.00
- **Manufacturer:** Leader Tech Inc.
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RFI and EMI - Contacts, Fingerstock and Gaskets
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sg080200r-48-00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sg080200r-48-00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Height:** 0.080" (2.03mm)
- **Length:** 4.00' (1.22m)
- **Material:** Polyurethane Foam, Nickel-Copper Polyester (NI/CU)
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C
- **Shape:** Rectangle
- **Type:** Fabric Over Foam
- **Width:** 0.200" (5.08mm)