# SG050140D-16.25
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SG050140D-16.25
- **Manufacturer:** Leader Tech Inc.
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RFI and EMI - Contacts, Fingerstock and Gaskets
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sg050140d-16-25
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sg050140d-16-25#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Height:** 0.050" (1.28mm)
- **Length:** 16.250" (412.75mm)
- **Material:** Polyurethane Foam, Nickel-Copper Polyester (NI/CU)
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C
- **Shape:** D-Shape
- **Type:** Fabric Over Foam
- **Width:** 0.140" (3.56mm)