# SG040150D-48
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SG040150D-48
- **Manufacturer:** Leader Tech Inc.
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RFI and EMI - Contacts, Fingerstock and Gaskets
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sg040150d-48
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sg040150d-48#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/58/95/14589505-1798-1136-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Height:** 0.040" (1.02mm)
- **Length:** 4.00' (1.22m)
- **Shape:** D-Shape
- **Type:** Fabric Over Foam
- **Width:** 0.150" (3.81mm)