# SG-9101CG-C20SHDCC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SG-9101CG-C20SHDCC
- **Manufacturer:** Epson
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Programmable Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sg-9101cg-c20shdcc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sg-9101cg-c20shdcc#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Available Frequency Range:** 670 kHz ~ 20 MHz
- **Base Resonator:** Crystal
- **Function:** Standby
- **Height:** 0.031" (0.80mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Output:** CMOS
- **Programmable Type:** Programmed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
- **Size:** 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
- **Spread Spectrum Bandwidth:** ±2.00%, Center Spread
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 1.62V ~ 3.63V