# SG-8101CE 66.6000M-TBGPA0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SG-8101CE 66.6000M-TBGPA0
- **Manufacturer:** Epson
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sg-8101ce-66-6000m-tbgpa0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sg-8101ce-66-6000m-tbgpa0#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 6.8mA (Typ)
- **Frequency:** 66.6 MHz
- **Frequency Stability:** 卤15ppm
- **Function:** Enable/Disable
- **Height:** 0.055" (1.40mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Output:** CMOS
- **Size:** 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 1.8V ~ 3.3V