# SG-8101CE 10.3681M-TCHSA0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SG-8101CE 10.3681M-TCHSA0
- **Manufacturer:** Epson
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sg-8101ce-10-3681m-tchsa0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sg-8101ce-10-3681m-tchsa0#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 6.8mA (Typ)
- **Frequency:** 10.3681 MHz
- **Frequency Stability:** 卤20ppm
- **Function:** Standby (Power Down)
- **Height:** 0.047" (1.20mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Output:** CMOS
- **Size:** 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 1.8V ~ 3.3V