# SG-8018CG 2.4880M-TJHPA0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SG-8018CG 2.4880M-TJHPA0
- **Manufacturer:** Epson
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sg-8018cg-2-4880m-tjhpa0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sg-8018cg-2-4880m-tjhpa0#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 3.5mA
- **Frequency:** 2.488 MHz
- **Frequency Stability:** 卤50ppm
- **Function:** Enable/Disable
- **Height:** 0.031" (0.80mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Output:** CMOS
- **Size:** 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 1.62V ~ 3.63V