# SG-8018CB 98.3040M-TJHPAB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SG-8018CB 98.3040M-TJHPAB
- **Manufacturer:** Epson
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sg-8018cb-98-3040m-tjhpab
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sg-8018cb-98-3040m-tjhpab#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 6.8mA
- **Frequency:** 98.304 MHz
- **Frequency Stability:** 卤50ppm
- **Function:** Enable/Disable
- **Height:** 0.051" (1.30mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Output:** CMOS
- **Size:** 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 1.8V ~ 3.3V