# SG-8018CA 32.4000M-TJHPA0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SG-8018CA 32.4000M-TJHPA0
- **Manufacturer:** Epson
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sg-8018ca-32-4000m-tjhpa0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sg-8018ca-32-4000m-tjhpa0#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 8.1mA
- **Frequency:** 32.4 MHz
- **Frequency Stability:** 卤50ppm
- **Function:** Enable/Disable
- **Height:** 0.055" (1.40mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Output:** CMOS
- **Size:** 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 1.62V ~ 3.63V