# SG-8002JA 50.0000M-PCBL0 PURE SN
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SG-8002JA 50.0000M-PCBL0 PURE SN
- **Manufacturer:** Epson
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sg-8002ja-50-0000m-pcbl0-pure-sn
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sg-8002ja-50-0000m-pcbl0-pure-sn#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 28mA
- **Frequency:** 50 MHz
- **Frequency Stability:** ±50ppm
- **Function:** Enable/Disable
- **Height:** 0.185" (4.70mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Output:** CMOS
- **Size:** 0.551" L x 0.341" W (14.00mm x 8.65mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 3.3V