# SG-8002CE 40.0000M-PTCB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SG-8002CE 40.0000M-PTCB
- **Manufacturer:** Epson
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sg-8002ce-40-0000m-ptcb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sg-8002ce-40-0000m-ptcb#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/74/09/60/7409600-SER4384-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 40mA
- **Frequency:** 40 MHz
- **Frequency Stability:** ±100ppm
- **Function:** Enable/Disable
- **Height:** 0.047" (1.20mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Output:** CMOS
- **Size:** 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 5V