# SG-636PCE 32.5140MC0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SG-636PCE 32.5140MC0
- **Manufacturer:** Epson
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sg-636pce-32-5140mc0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sg-636pce-32-5140mc0#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SE/R2/81/SER2815DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 9mA
- **Frequency:** 32.514 MHz
- **Frequency Stability:** ±100ppm
- **Function:** Enable/Disable
- **Height:** 0.106" (2.70mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Output:** CMOS
- **Size:** 0.413" L x 0.197" W (10.50mm x 5.00mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 3.3V