# SG-615PTJ 33.3330MC0:ROHS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SG-615PTJ 33.3330MC0:ROHS
- **Manufacturer:** Epson
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sg-615ptj-33-3330mc0-rohs
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sg-615ptj-33-3330mc0-rohs#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/78/16/17/7816172-SE2115CT-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 35mA
- **Frequency:** 33.333 MHz
- **Frequency Stability:** ±100ppm
- **Function:** Enable/Disable
- **Height:** 0.185" (4.70mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Output:** TTL
- **Size:** 0.551" L x 0.341" W (14.00mm x 8.65mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 5V