# SG-615PTJ 28.3220MC0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SG-615PTJ 28.3220MC0
- **Manufacturer:** Epson
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sg-615ptj-28-3220mc0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sg-615ptj-28-3220mc0#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/78/16/19/7816199-SE2301CT-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 35mA
- **Frequency:** 28.322 MHz
- **Frequency Stability:** ±100ppm
- **Function:** Enable/Disable
- **Height:** 0.185" (4.70mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Output:** TTL
- **Size:** 0.551" L x 0.341" W (14.00mm x 8.65mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 5V