# SG-615P 10.0000MC0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SG-615P 10.0000MC0
- **Manufacturer:** Epson
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sg-615p-10-0000mc0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sg-615p-10-0000mc0#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SE/R2/23/SER2239DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 23mA
- **Frequency:** 10 MHz
- **Frequency Stability:** ±100ppm
- **Function:** Enable/Disable
- **Height:** 0.185" (4.70mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Output:** CMOS, TTL
- **Size:** 0.551" L x 0.341" W (14.00mm x 8.65mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 5V