# SG-531P 19.6608MC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SG-531P 19.6608MC
- **Manufacturer:** Epson
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sg-531p-19-6608mc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sg-531p-19-6608mc#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/74/13/03/7413035-SER4343-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 23mA
- **Frequency:** 19.6608 MHz
- **Frequency Stability:** ±100ppm
- **Function:** Enable/Disable
- **Height:** 0.209" (5.30mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Output:** CMOS, TTL
- **Size:** 0.539" L x 0.260" W (13.70mm x 6.60mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 5V