# SG-3040LC 32.7680KB0:PURE SN
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SG-3040LC 32.7680KB0:PURE SN
- **Manufacturer:** Epson
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sg-3040lc-32-7680kb0-pure-sn
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sg-3040lc-32-7680kb0-pure-sn#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 3.1µA
- **Frequency:** 32.768 kHz
- **Frequency Stability:** -120ppm, +10ppm
- **Height:** 0.047" (1.20mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Output:** CMOS
- **Size:** 0.142" L x 0.094" W (3.60mm x 2.40mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 0.9V ~ 3.6V