# SG-211SCE 16.3840MH0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SG-211SCE 16.3840MH0
- **Manufacturer:** Epson
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sg-211sce-16-3840mh0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sg-211sce-16-3840mh0#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SE/R3/70/SER3701DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 3.5mA
- **Frequency:** 16.384 MHz
- **Frequency Stability:** ±20ppm
- **Function:** Standby (Power Down)
- **Height:** 0.031" (0.80mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Output:** CMOS
- **Size:** 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 3.3V