# SG-210SDB 16.0000MF0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SG-210SDB 16.0000MF0
- **Manufacturer:** Epson
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sg-210sdb-16-0000mf0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sg-210sdb-16-0000mf0#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 2.4mA
- **Frequency:** 16 MHz
- **Function:** Standby (Power Down)
- **Height:** 0.035" (0.90mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 60°C
- **Output:** CMOS
- **Size:** 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 2.5V