# SFW30R-3STE1LF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SFW30R-3STE1LF
- **Manufacturer:** Amphenol ICC
- **Category:** FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
- **Subcategory:** FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sfw30r-3ste1lf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sfw30r-3ste1lf#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Material:** Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
- **Cable End Type:** Straight or Tapered
- **Connector:** Contacts, Bottom
- **Contact Finish:** Tin
- **Contact Material:** Phosphor Bronze
- **FFC, FCB Thickness:** 0.30mm
- **Features:** Zero Insertion Force (ZIF)
- **Flat Flex Type:** FFC, FPC
- **Height Above Board:** 0.106" (2.70mm)
- **Housing Material:** Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Surface Mount, Right Angle
- **Number of Positions:** 30
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Pitch:** 0.039" (1.00mm)
- **Termination:** Kinked Pin
- **Voltage Rating:** 100V