# SFV33R-1STE9HLF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SFV33R-1STE9HLF
- **Manufacturer:** Amphenol ICC
- **Category:** FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
- **Subcategory:** FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sfv33r-1ste9hlf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sfv33r-1ste9hlf#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Material:** Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled, Halogen Free
- **Cable End Type:** Straight, Tapered
- **Connector:** Contacts, Bottom
- **Contact Finish:** Tin
- **Contact Material:** Phosphor Bronze
- **FFC, FCB Thickness:** 0.30mm, 0.33mm
- **Features:** Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
- **Flat Flex Type:** FFC, FPC
- **Height Above Board:** 0.071" (1.80mm)
- **Housing Material:** Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled, Halogen Free
- **Locking Feature:** Slide Lock
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Surface Mount, Right Angle
- **Number of Positions:** 33
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Pitch:** 0.020" (0.50mm)
- **Termination:** Solder
- **Voltage Rating:** 50V