# SFT44T45-5J291E-00DU
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SFT44T45-5J291E-00DU
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Capacitor Networks, Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sft44t45-5j291e-00du
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sft44t45-5j291e-00du#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 5µF, 45µF
- **Circuit Type:** Bussed
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP) Film, Metallized
- **Height:** 3.030" (76.96mm)
- **Mounting Type:** Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
- **Number of Capacitors:** 2
- **Size:** 2.620" Dia (66.55mm)
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage:** 440 V