# SFT37T75K391B-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SFT37T75K391B-F
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sft37t75k391b-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sft37t75k391b-f#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Motor Run
- **Capacitance:** 75 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 4.030" (102.36mm)
- **Lead Spacing:** 0.810" (20.57mm)
- **Mounting Type:** Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C
- **Size:** 2.620" Dia (66.55mm), Lip
- **Termination:** Quick Connect, Disconnect
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 370V