# SFSDT-07-28-G-08.20-SR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SFSDT-07-28-G-08.20-SR
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sfsdt-07-28-g-08-20-sr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sfsdt-07-28-g-08-20-sr#rfq
- **Color:** Blue, Individual
- **Connector Type:** Socket to Individual Wire Leads
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 10.0碌in (0.25碌m)
- **Length:** 0.683' (208.28mm, 8.20")
- **Number of Positions:** 14
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.050" (1.27mm)