# SFSD-40-28-G-10.00-DR-NDX
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SFSD-40-28-G-10.00-DR-NDX
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sfsd-40-28-g-10-00-dr-ndx
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sfsd-40-28-g-10-00-dr-ndx#rfq
- **Cable Termination:** Crimp
- **Color:** Black, Individual
- **Connector Type:** Socket to Socket
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 10.0碌in (0.25碌m)
- **Features:** Latch Lock, Polarizing Key
- **Length:** 0.833' (254.00mm, 10.00")
- **Number of Positions:** 80
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.050" (1.27mm)