# SFSD-40-28-F-03.26-SS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SFSD-40-28-F-03.26-SS
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sfsd-40-28-f-03-26-ss
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sfsd-40-28-f-03-26-ss#rfq
- **Cable Termination:** Crimp
- **Color:** Black, Individual
- **Connector Type:** Socket to Individual Wire Leads
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** Flash
- **Features:** Polarizing Key, Screw Lock
- **Length:** 0.272' (82.80mm, 3.26")
- **Number of Positions:** 80
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.050" (1.27mm)