# SFSD-25-28-H-10.00-SR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SFSD-25-28-H-10.00-SR
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Rectangular Cable Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sfsd-25-28-h-10-00-sr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sfsd-25-28-h-10-00-sr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/99/35/04/993504-SAM8666-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Termination:** Crimp
- **Color:** Black, Individual
- **Connector Type:** Socket to Individual Wire Leads
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 30.0碌in (0.76碌m)
- **Features:** Latch Lock, Polarizing Key
- **Length:** 0.833' (254.00mm, 10.00")
- **Number of Positions:** 50
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.050" (1.27mm)